راهنمای مقدماتی انتخاب نمودار در داده نگاری

انتخاب نمودار برای نمایش تصویری یک مجموعه داده‌‌ به پیامی که قصد دارید به مخاطب منتقل کنید بستگی دارد. بعضی از انواع مصورسازی داده، روابط بین عناصر را بسیار واضح بیان می‌کنند در حالیکه برخی دیگر ممکن است مخاطب را گیج کنند. اگر تجربه‌ی چندانی در ترسیم نمودارهای آماری ندارید، این راهنما می‌تواند شما را در انتخاب بهترین نوع نمودار برای نمایش مجموعه داده‌‌ای که در اختیار دارید کمک کند و مقدمه‌ای باشد برای فراگیری مباحث دیگر داده نگاری. در این مطلب ابتدا به تشریح چهار حالت اصلی بررسی آماری داده‌ها می‌پردازیم، سپس در قالب یک راهنمای تصویری با انواع نمودارهایی که در هر حالت می‌توان از آنها استفاده کرد آشنا می‌شویم و در آخر چند نمودار پرکاربرد را بررسی می‌کنیم.

داده‌هایی که در اختیار داریم را می‌توان بر اساس چهار حالت اصلی بررسی کرد: رابطه، مقایسه، ترکیب و توزیع

رابطه: نمایش پیوند یا همبستگی بین دو یا چند متغیر 

مقایسه: قرار دادن یک مجموعه داده در کنار مجموعه‌ای دیگر و نشان دادن اینکه چطور متغیرها بر هم تاثیر می‌گذارند

ترکیب: جمع‌آوری انواع مختلفی از اطلاعاتی که یک کل را می‌سازد و نمایش آنها در کنار هم

توزیع: ارائه‌ی مجموعه‌ای از داده‌های مرتبط یا غیر مرتبط با هم به صورتیکه به سادگی چگونگی همبستگی بین آنها(اگر وجود داشته باشد) مشخص شود و دریافت اینکه آیا متغیرها بر یکدیگر اثرگذارند یا خیر

راهنمای انتخاب نمودار

 

نمودار خطی

بهترین گزینه برای نشان دادن تغییرات مقدار یک متغیر در طول زمان یا چند مرحله است.

انتخاب نمودار خطی

نمودار مساحتی

از نمودارهای مساحتی(سطحی) هم مانند نمودارهای خطی می‌توان برای نمایش تغییرات یک متغیر در طول زمان استفاده کرد. بر خلاف نمودارهای خطی، در نمودارهای سطحی مساحت زیر خط‌ها که نمایش‌دهنده مقدار آن متغیر است، رنگ زده می‌شود. بنابراین شما می‌توانید ساده‌تر و سریع‌تر مقادیر متغیرها را مقایسه کنید.


انتخاب نمودار مساحتی

نمودار نقطه‌ ای

 نمودار نقطه‌ ای برای تحلیل رابطه‌ی بین مقادیر دو متغیر – هر متغیر در طول یک محور – یا ساده‌تر کردن بررسی پراکندگی مقادیر دو مولفه مناسب است.

انتخاب نمودار نقطه‌ ای

نمودار حبابی

نمودارهای حبابی بیشتر شبیه نمودارهای نقطه‌ای است با این تفاوت که یک قابلیت اضافه دارند. اندازه دایره‌ها می‌توانند برای نمایش تغییرات نسبی در یک متغیر سوم مورد استفاده قرار گیرند.

انتخاب نمودار حبابی

نمودار میله‌ ای

این نوع نمودار به شما این اختیار را می‌دهد تا بصورت بصری گروه‌های مجزایی از داده را با هم مقایسه کنید. نمودارهای افقی بیشتر بر روی دسته‌هایی که مقایسه شده‌اند تمرکز دارند و نمودارهای عمودی(نمودار ستونی) بیشتر در مورد اعدام و ارقام اطلاعات هستند.

انتخاب نمودار میله‌ ای

نمودار میله‌ای انباشته‌ای(پشته‌ای)

نمودارهای انباشته‌ای به نمودارهای میله‌ای شبیه هستند ولی با این تفاوت که این امکان را به مخاطب می‌دهند تا یک نگاه اجمالی به دسته‌‌های تشکیل‌دهنده‌ی هر ستون داشته باشد.

انتخاب نمودار میله‌ ای انباشته‌ ای

نمودار دایره‌ ای

نمودارهای دایره‌ای به مخاطبان این امکان را می‌دهد تا نسبت مقادیر اجزای تشکیل‌دهنده‌ی یک مجموعه را تصور کنند. اگر هدف شما اینست که سهم هر جزء به طور دقیق مقایسه شود، احتیاط کنید چرا که تشخیص اندازه نسبی قطاع‌های دایره در بعضی موارد می‌تواند دشوار باشد.

نمودار دایره‌ ای

چند نکته‌ی دیگر

اگر هدف اینست که که یک دسته‌ی معین(قطاعی از دایره) با مجموع(کل دایره) در یک نمودار مقایسه شود و مقدار متناظر با دسته مورد نظر نزدیک به مضاربی از ۲۵ درصد باشد، نمودار دایره‌ای می‌تواند بیشتر از نمودار میله‌ای موثر باشد، اما در صورتی که می‌خواهیم چند دسته را که مقادیر آنها به هم نزدیک است(مانند تصویر زیر) با هم مقایسه کنیم، نمودار ستونی اطلاعات دقیق‌تری به مخاطب ارائه می‌دهد. 

نمودار دایره‌ ای یا میله ای؟

 

 

از نمودار دایره‌ ای سه بعدی استفاده نکنید، زیرا می‌تواند باعث گمراهی مخاطب در تشخیص بزرگی سهم هر دسته شود.  

انتخاب نمودار دایره‌ ای سه بعدی

 

برای اینکه تصمیم بهتری در رابطه با انتخاب نمودار دایره ای برای نمایش مجموعه داده مورد نظر خود بگیرید بهتر است این مطلب را هم مطالعه کنید: نمودار دایره ای، بدترین نمودار جهان؟

 

منبع: Berkeley Advanced Media Institute

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *